Canva.com – proste tworzenie grafiki

Canva.com – proste tworzenie grafiki

Hejka, dzisiaj przedstawię stronę internetową która znacząco ułatwia i przyspiesza tworzenie grafiki. Strona nazywa się Canva.com. Według mnie jest to jedno z lepszych narzędzi. Nauka obsługi tego narzędzia jest bardzo proste. Przypomina to niczym painta, tylko jest to narzędzie bardziej rozbudowane. Wielkim plusem jest tworzenie plików w chmurze.

Rejestracja w Canva

Przejdź na stronę Canva.com aby się zarejestrować.

canva strona główna

Jak widać rejestracja na stronie jest bardzo prosta. Mamy trzy opcje rejestracji za pomocą Facebooka, Gmaila lub tradycyjnym formularzem.

Tutoriale

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z grafiką komputerową lub twoja znajomość ogranicza się do znajomości painta to warto zainteresować się tutorialem klikając w ten link. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie wykonać mógł łatwe zlecenia do wykonania grafiki komputerowej. Tutorial składa się z 30 części są one poświęcone takimi rzeczami jak np. tło, kolory, czcionki, wyglądzie i wiele innych rzeczy jest tam zawarte.

Jak szukać inspiracji do wykonanie jakiegoś projektu

Canva wychodzi nam z pomocną dłonią. Wiele początkujących grafików nie ma pojęcia tworzyć grafikę i co ogólnie tworzyć. Twórcy stworzyli taką zakładkę zbiór projektów gdzie można zobaczyć setki projektów wykonanych przez innych użytkowników tej strony. Nie wiesz co tworzyć możesz na początku stworzyć „skopiować” projekt jeden do jeden. W taki sposób jesteś w stanie się czegoś nauczyć.

Tworzenie nowego projektu

Przechodząc na stronę https://www.canva.com/create-a-design możesz utworzyć swój projekt. Masz tam dziesiątki typów projektów m.in wpis na facebooka lub bloga, prezentacji, miniaturki filmów i wiele wiele więcej. Dla przykładu zrobimy tytuł bloga. W momencie gdy kliknęliśmy w link przeniosło nas na stronę do tworzenia grafiki. Pierwsze co się daje znać jest to układy canva. Mamy do wyboru klika układów na stronie.

Kolejną rzeczą są to elementy. Mamy możliwość dodania wielu elementów na stronie m.in ramki, linie,ikony, ilustracje, od niedawna jest możliwość dodania nawet wykresów. Nie chcę się na ten temat rozpisywać bo to nie jest poradnik do Canvy lecz przedstawienia czym jest w ogóle Canva.com.

Tekst chyba jeden z najważniejszych elementów na stronie. Mamy do dyspozycji niezbyt dużą ilość czcionek, ale wystarczającą dla początkującego grafika. Jest również możliwość dodania różnych ozdobionych czcionek,  nie wiem za bardzo jak to nazwać :).

Tła jest  to kolejna ważna rzecz. Mamy ich kilka rodzai, większość jest niestety słaba, te lepsze są już niestety płatne.

Istnieje możliwość przesyłania obrazów, możemy mieć własne tło i dodać do niego kilka elementów np. ramkę i ikonkę.

Udostępnianie i pobieranie

Pobieranie jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć przycisk pobierz i wybrać odpowiedni typ pliku np. pdf lub png. Klikając pobierz obraz zapiszę się nam na naszym komputerze.

Bardzo ciekawą opcją jest udostępnianie. Ostatnio twórcy Canvy dodali wiele ciekawych rozwiązań m.in linki do projektów lub udostępnianie projektów na mediach społecznościowych. Oprócz tych dwóch opcji jest możliwość udostępnienia projektu innych ludziom lub umieścić go na własnej stronie internetowej.

Inne ciekawe opcje na Canva

Canva wprowadziła ostatnio możliwość tworzenia zespołów. Dzięki temu rozwiązaniu możesz tworzyć projekty wraz ze swoimi przyjaciółmi. Do dziesięciu członków w zespole działanie jest bezpłatne.

Mamy możliwość utworzenia sobie dwóch folderów na swoje prace. Niestety tylko dwóch :(. Możemy tam wstawiać swoje wykonane przez siebie prace.

Płatności w serwisie

Żeby nie chwalić przesadnie tej strony istnieją tutaj płatności. Część komponentów jest darmowa, część niestety nie. Głównie chodzi mi tutaj o tła i ikonki. Lecz niestety twórcy strony chcą na czymś zarobić. Po części możemy korzystać z tych płatnych rozwiązań, lecz mają one znaki wodne czyli watermarki. Wszystkie płatne komponenty kosztują 1$. Lecz niestety zakupionego elementu możemy używać tylko przez 24h. Nie jestem pewny czy nadal istnieje możliwość wykupienia np. ikonki na czas nieograniczony za 10$, bo nie znalazłem nigdzie takiej informacji.

Do czego używam Canvy

Nie jestem profesjonalnym grafikiem i nigdy nim nie chciałbym być, wolę programowanie. Komponenty jakie ta strona ma w zupełności mi wystarczają. Canvy używam głównie do grafik związanych z moją stroną. Wcześniej używałem jej m.in do tworzenia grafików do wpisów na facebooku lub grafik związanych z innymi celami. Logo strony także zostało stworzone w Canvie.

Czy Canva zastąpi Fotoshopa?

Według mnie nie, Fotoshop to bardzo rozbudowane narzędzie, nigdy nie miałem przyjemności pracowania w fotoshopie, lecz patrząc jakie rzeczy graficy tam tworzą to niebo a ziemia. Canva jest bardzo prostym narzędziem do tworzenia grafiki. Jeśli ktoś nie jest grafikiem i chcę wykonać mały projekt graficzny mogę napewno polecić.

Post jest realizowany w ramach konkursu Daj Się Poznać

Dodaj komentarz