Jakich edytorów tekstu używam? Darmowa licencja na produkty od JetBrains

Jakich edytorów tekstu używam? Darmowa licencja na produkty od JetBrains

Witam, chciałem teraz odpowiedzieć na pytanie które zadaje sobie bardzo wielu programistów czyli z jakiego edytora tekstowego używać.

Scharakteryzuje 4 popularne edytory i potem przejdę do edytorów których ja używam.

Notepad++

Notatnik bardzo popularny i zalecany wśród początkujących programistów. Osobiście korzystałem z niego dopóki nie dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak drzewko naszego projektu, czyli wszystkie pliki, foldery gdzie są umieszczone nasze pliki przy projekcie.

Brackets

Kolejny dobry darmowy edytor. Podoba mi się jego wykonanie. Polecam go w szczególności frontendowcom. Kod się pisze bardzo szybko, ma wbudowany live preview czyli widzimy zmiany na naszej stronie bez konieczności przeładowywania jej. Posiada on wiele przydatnych wtyczek.

Atom

Edytor z którego bardzo długi czas korzystałem, jest on bardzo przydatny przy pisaniu kodu PHP. Znakomicie się sprawdza przy projektach backendowych. Jedyną jego wadą jest długi czas uruchamiania.

Sublime Text 3

Wszystkie edytory powyżej są bezpłatne. Do tego niestety musimy wykupić licencję. Jest bardzo wiele wtyczek do Sublime. Wielu programistów z niego korzysta. Szybko się go uruchamia, jest on przydatny przy pisaniu kodu PHP, HTML i CSS.

Jakich ja edytorów używam?

Ja używam do mojej pracy narzędzi firmy JetBrains. Jest to m.in PyCharm, kompilator i edytor do języka Python oraz PHPStorma do pisania stron internetowych. Są to porządne narzędzia do pisania kodu. Są one płatne ich licencja kosztuje bardzo dużo dolarów, lecz to narzędzie jest wart swojej ceny. Posiada wszystko to co chciałbym mieć w swoim edytorze kodu, czyli podpowiedzi do składni, konsola, terminal. Pisanie kodu stało się prostsze i przyjemniejsze. Kiedyś nie potrafiłem wybrać szablonu i edytora do pisania kodu, lecz nie to było problemem, lecz możliwości mojego edytora.

Darmowa licencja na produkty JetBrains

Część produktów ma swoją licencję na 30 dni lub wersję darmową okrojoną, która nie zawsze jest najlepsza. Wystarczy przejść na stronę https://www.jetbrains.com/student/. Produkty są darmowe dla uczniów oraz studentów.  Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie, po jakimś czasie, w moim przypadku było to około 5 dni bo były wtedy święta otrzymałem darmową licencję na wszystkie produkty od firmy JetBrains.

 

 

Comment ( 1 )

  1. ReplyGabriel Ignatiuk
    Czy ja wiem czy tak bardzo dużo dużo dolarów, jeśli ktoś zarabia na pisaniu to nie jest to w ogóle dużo, koszt miesięcznej licencji na Webstorma to mniej więcej 32zł, czyli jeden/dwa dni stołowania się na mieście, a w zamian mamy rewelacyjne narzędzie do pracy. Uważam, że warto ;)

Dodaj komentarz