Nazywam się Patryk Filipiak, chodzę do I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Pasjonuję się Informatyką i komputerami już od małego. Lubiłem grać w gry np. CS 1.6, Farming Simulator, GTA i wiele innych. W gimnazjum zainteresowałem się programowaniem. Na początku było to tworzenie prostych gier w Scratchu lub Game Makerze. Niestety nie wychodziło mi to zbyt dobrze. Głównie za sprawą że nie jestem dobrym grafikiem, nie mam duszy artysty.

Tworzenie stron HTML CSS

Szukałem nowych inspiracji i natrafiłem na tworzenie stron. Spodobało mi się to, bardzo polubiłem webdeveloperkę. Zacząłem się uczyć dwóch podstawowych języków programowania stron www czyli HTML i CSS. W miarę upływu czasu zdobywałem to coraz więcej wiedzy z zakresu programowania stron. Na początku uczyłem się z kursów pana Mirosława Zelenta na kanale Pasja Informatyki, który zaraził mnie pasją programowania. Mało kto potrafi tak stworzyć dobry kurs pod względem wytłumaczenia czy pokazania odpowiednich przykładów. Również zacząłem naukę nowego języka C++. Było to zupełnie inne środowisko niż w tym co tworzy się strony. Wiedziałem że ten język potrafi bardzo dużo. Mogę w nim zacząć pisać gry, programy komputerowe. Ale gdy przerobiłem klika odcinków stwierdziłem że gry to nie jest gałąź IT dla mnie.

Nauka PHP

Gdy zakończyłem kurs C++ zacząłem się uczyć PHP, to był strzał w dziesiątkę. Równolegle do kursu PHP uczyłem się SQL, którego przyswoiłem wiedzę w kilka dni. Wiedziałem już że to jest to i chcę rozwijać się w kierunku backendu. Miałem wiele bardzo błahych problemów np. połączenie z bazą danych sql, które teraz są dla mnie na porządku dziennym. Dzięki znajomości PHP otwiera mi się nowa droga tworzenia witryn. Mogę tworzyć własne systemy zarządzania treścią, własne gry, systemy logowania i wiele innych rzeczy.

Szkolenie się z zakresu IT

Jako webdeveloper trzeba wiedzieć że nie można stać w miejscu. Ważne jest poznawanie nowych języków programowania, uczenie się frameworków czy czytanie książek technicznych. Gdy znajduję więcej czasu niż tylko szkolna nauka i wykonywanie zleceń, uczę się. Moimi głównymi celami na 2017 rok jest nauczenie się: Laravela, Node.js, JQuery, Angular,  Ajax. Nie należy zapominać także o utrwalaniu lub szkolenia się z zakresu innych języków lub frameworków m.in CSS, JS, PHP, Bootstrap czy WordPressa

Jak wygląda u mnie tworzenie stron

Tworzenie stron głównie opieram o szablony lub rozwiązania które zostały stworzone przez kogoś np. Bootstrap. Jeszcze na początku gdy znajomość moja z zakresu programowania opierała się tylko na znajomości HTML i CSS. Uważałem że Frontend to fajna sprawa, tworzone przezemnie szablony wyglądały wtedy nie najgorzej. Pomimo dobrej znajomości CSS uważam że nie wykonam nigdy ładnie wyglądającej witryny, nie mam poczucia stylu. Pierwszym framework, który poznałem to Bootstrap. Zainteresowałem się nim bo chciałem nauczyć się tworzyć strony oparte o RWD. Dzięki Bootstrapowi potrafiłem postawić nie najgorzej wyglądającą witrynę w kilkadziesiąt minut. Skrypty PHP używam, które wcześniej zostały napisane prze zemnie w ramach nauki lub w ramach potrzeby stworzenia dla odpowiedniej witryny.