Repl.it – Najlepszy Edytor Online Dla Początkujących

Repl.it – Najlepszy Edytor Online Dla Początkujących
Logo repl.it

W ostatnim tygodniu szukałem edytora tekstu i kompilatora w jednym. Musiałem się trochę natrudzić żeby znaleźć coś konkretnego. Mój problem rozwiązała strona http://repl.it. Jest to bardzo wygodny edytor tekstu. Ma on wbudowane IDE do różnych języków programowania m.in Java, C# czy nawet HTML CSS JS.

Uruchomienie kompilatora

Aby uruchomić nasz kompilator należy przejść na stronę https://repl.it/

repl

Wpisując w polu Search for a language e.g C++. Wpisujemy język w jakim chcemy pisać. My dla przykładu wybierzmy JavaScript. Oprócz tego polecam się zarejestrować, czy to zwykłym formularzem, czy za pomocą githuba. Będziemy wtedy mogli zapisywać swoje projekty. Przejdźmy do notatnika.

repl

Po lewej stronie ekrany, pod logiem strony mamy koło zębate. Mamy tam wiele ciekawych opcji m.in. Wygląd czy chcemy mieć edytor i kompilator poziomo czy pionowo. Kolor tła polecam ustawić sobie ciemne tło. Dzięki temu oszczędzisz sobie wzrok. Oprócz tego są jeszcze tam takie opcje jak: rozmiar czcionki, wcięcia, zawijanie wierszy czy auto uzupełnienie.

Pisanie kodu

Repl.it podpowiada nam składnie. Dzięki temu łatwo jest się domyślić gdzie popełniliśmy błąd. Napiszmy jakiś kod np.

var x = 10
var y = 20
alert(x + y)

Prosty kod, nic skomplikowane, dodawanie dwóch zmiennych i wyświetlenie ich za pomocą funkcji alert. Na górze nad edytorem znajduję się przycisk run. Kliknij w niego aby uruchomić kod. Możesz to również zrobić za pomocą dwóch klawiszy Ctrl + Enter. Jak widać wyświetliła ci się zapewne liczba 30 :). Obok w okienku w konsoli wyświetliło ci się undefined. To nie jest błąd. Gdy wpiszemy w tym naszym debugerze kodu np. x. Wyświetli się nam pod spodem wartość x.

Dzielenie się kodem

Aby podzielić się kodem kliknij przycisk Share. Niestety nie ma opcji aby kod był pobierany np. w paczce zip. Ale możemy go osadzić np. na stronie lub podzielić się nim na facebooku.

<script src=”//repl.it/embed/GTxt/0.js”></script>

Istnieje także opcja podzielenia się linkiem do projektu. Działa to na takiej zasadzie że jeżeli ktoś kliknie w dany link, przeniesie go na stronę naszego projektu. Mój projekt z tego wpisu.

Zapisywanie

Gdy klikniemy przycisk save. Projekt nam się zapisze w odpowiedniej wersji. Gdy np. zapiszemy plik kilka razy, to tylko plik główny się nadpisze. Jeśli przejdziemy do zakładki sessions, to ujrzymy nasze zapisane projekty. Jeśli plik został nadpisany kilka razy. To istnieją jego wersje. Jeśli chcemy wrócić do poprzedniej wersji nie będzie to dla nas żadnym problemem. Nie trzeba robić kopii zapasowych. Strona to robi za nas. Projekty możemy usuwać, edytować i udostępniać.

 

To są chyba wszystkie najważniejsze rzeczy jakie wymieniłem które znajdują się na tej stronie. Wpis jest realizowany w ramach konkursu daj się poznać w którym biorę udział.

Dodaj komentarz