System rejestracji i logowania w Social Site za pomocą PHP OOP

System rejestracji i logowania w Social Site za pomocą PHP OOP

To już drugi tydzień rozwijania mojego projektu. Jak na razie mamy zrobiony system logowania i rejestracji. Było to zadanie straszne utrudnione. Chciałem się nauczyć nowej rzeczy – Programowania Obiektowego PHP. Gdyby nie to mój projekt byłby o jakieś pewnie 2 tygodnie do przodu.

Przestawienie się na programowanie PHP OOP

Zaletą Obiektówki jest łatwość utrzymania kodu i łatwe zmiany w kodzie. Pamiętam gdy robiłem kiedyś projekt to sam czasami nie wiedziałem od czego dany fragment kodu odpowiada. Co by było gdybym musiał robić ten projekt z drugą osobą, strach pomyśleć.

Co zrobiłem przez ten tydzień

Naprawdę niewiele. Ale za to nauczyłem się nowego podejścia. Wykonałem logowanie i rejestracje użytkownika w PHP oraz wykonałem stronę startową. Taki był plan na ten tydzień i udało się go zrealizować. Gdy teraz uczę się Pythona nie miałem problemu z ogarnięciem podejścia obiektowego.  Chciałem to przełożyć na PHP, lecz nie było to proste. Z pomocą przyszedł kanał na YouTube mmtuts, więcej o nim wspomnę jednym z moich wpisów.  Bardzo chciałbym podziękować osobom z forum pasja informatyki, które mi pomogły gdy miałem problem z kodem. Bez tej pomocy ciężko by było samemu coś zrobić. Pliki indexu umieściłem w folderze includes. Będą się tam znajdowały elementy, które się znajdują na stronie. Pobawiłem się także htaccess, czyli robię tzw. przyjazne adresy. Oprócz tego dodałem strony z błędami 404 oraz 500. Obecnie strony z błędami są bardzo w surowym stanie, ich stylizację odłożę na później. Strona główna jest na razie wstawiona na sztywno. Tylko imię i nazwisko po rejestracji są ustawione jako zmienne z bazy danych.

Oprócz tego dodałem wpis na Forum Pasja Informatyki, gdzie będę chciał aby mój kod został poprawiony i oceniony. Ważne jest to aby dzielić się swoimi projektami i nie trzymać ich u siebie na komputerze. Możesz się czegoś nauczyć, gdy twój projekt zostanie oceniony przez innych. Możesz pozbyć się złych nawyków lub zastąpić swój kod lepszymi rozwiązaniami. Link do wpisu na forum: Kliknij

Co w następnym tygodniu

Gdy będę miał trochę więcej wolnego czasu w tym tygodniu postaram się wykonać profil użytkownika. Może za dwa tygodnie strona nabierze w końcu prawidłowy, jak prawdziwy serwis społecznościowy. Będę chciał dodać możliwość na razie tworzenia własnych stron. Myślę jeszcze jak rozwiązać problem z postami i grupą, ale tym problemem nie będę się na razie zajmować.

Post jest realizowany w ramach Konkursu Daj Się Poznać 2017

Link do projektu Github: Kliknij

Oprócz tego zapraszam cię na mojego Facebooka: Kliknij

Dodaj komentarz