Połowa prac za nami nad projektem Social Site

Połowa prac za nami nad projektem Social Site

Połowa czasu nad rozwijaniem projektu jest już za nami. Uff co to był za pracowity tydzień. Dzisiaj i wczoraj wykonałem naprawdę solidny kawał pracy. Social Site powoli nadaje się do użytku. W tym tygodniu został stworzony m.in Friend System, czyli zapraszanie, dodawanie do znajomych odrzucanie zaproszeń itp.

Co udało się zrobić w tym tygodniu w Social Site

Poświęciłem masę czasu na rozwój projektu. Chcę żeby wypadł on jak najlepiej. W tym tygodniu miałem sporo czasu wolnego aby trochę poświęcić czasu na kodowanie. Jestem powoli dumny z tego co zrobiłem. Lista tego co zrobiłem jest naprawdę długa. Na początku zacząłem pracę nad Friend System, niestety samemu nie wiedziałbym jak się do tego zabrać, było to naprawdę trudne. Głównie za sprawą stworzenia tabeli w bazie danych oraz skierowania tam odpowiednich zapytań.

Autoload Composer

Kolejną rzeczą jaką zrobiłem było autoload klasy za pomocą Composera. Od początku mi to sugerowali abym to zrobił, bo trochę gubiłem się w linijkach kodu. Dzięki temu ograniczyłem w tym swój kod do jednej linijki. Kolejną rzeczą było stworzenie grup i stron. Niestety nie jest to jeszcze dokończone tak jakbym chciał. Jest jeszcze z tym wiele problemów, ale mam nadzieję że pozbędę się ich następnym tygodniu prac. Nie istnieje jeszcze możliwość edycja grup i stron, a także dodawanie użytkowników do grupy, po jej stworzeniu.

System Wiadomości

Jedną z rzeczy którą obiecałem sobie tydzień temu, było to wysyłanie wiadomości pomiędzy użytkownikami. Jak na razie wygląda to jeszcze słabo, lecz mam nadzieję że w następnym tygodniu będzie lepiej. Chcę to zrobić aby wiadomości wysyłały się bez odświeżenia strony. Bo jak na razie każde zapytanie do bazy, kliknięcie jakiegoś przycisku skutkuje odświeżeniem przeglądarki. Także dodałem czat po prawej stronie. Wyświetla się nam lista znajomych z którą możemy wymieniać się informacjami.

Logowanie za pomocą Ciasteczek

Wczoraj udało mi się dodać także funkcję automatycznego logowania, za pomocą ciasteczek. Nie było to zbyt trudne, bo dopisać kilka linijek kodu. To był pierwszy raz jak wykorzystałem Cookie w swoim projekcie.

Posty w Social Site

Zacząłem także pierwsze prace nad systemem postów, jak na razie tylko co napiszemy na stronie głównej zostanie wyświetlonej, chciałem to tylko dodać w sprawie testowania. Myślę że mechanizm postów będzie jedną z trudniejszych rzeczy, głównie za sprawą tego że jeśli użytkownik polubił daną stronę lub należy do danej grupy, to jasne jest to że chce wyświetlać posty tylko z tej grupy lub strony. Reszta go kompletnie nie interesuje.

Z mniejszych poprawek to poprawki do strony profilu i ustawień. Usunięcie niepotrzebnych funkcji w klasie Error. Gdy założymy konto przekieruje nas do strony newuser z podziękowaniami za rejestracje.

Cała lista aktualizacji zmian jest dostępna tutaj Zobacz

Czego się nauczyłem

Automatyczne ładowanie klas, tworzenie systemu przyjaźni, wysyłanie wiadomości do użytkowników. Stworzenie własnego systemu tworzenia grup. Głównie do nauki korzystałem z pomocy kanału na Youtube: TVAC Studio, ma bardzo ciekawe poradniki zarówno z PHP jak i innych języków programowania.

Plany na następny tydzień

W tamtym tygodniu napisałem że muszę stworzyć friend system i wysyłanie wiadomości. Jak widać lista powyżej trochę się wydłużyła. Mam nadzieję że za tydzień będzie również tak długa jak dzisiaj. Głównym celem jest ulepszenie lub dodanie nowych funkcji tego co już zrobiłem czyli jest to m.in dokończenie mechanizmu postów czyli polubienia, komentarze itp. Dokończenie mechanizmu obsługi stron i grup.

 

Trochę się rozpisałem, ale widać że mam się czym pochwalić co zrobiłem ostanio. Życzę wszystkim wesołych świąt wielkiej nocy i żebyście nie siedzieli w te święta tylko przed komputerami, ale także spędzili trochę wolnego czasu z rodziną:

Aktualny kod: Zobacz kod Github

Wpadnij także na facebooka: Wbijaj

Dodaj komentarz