AJAX, JQuery i dalsze rozwijanie strony, Social Site #6

AJAX, JQuery i dalsze rozwijanie strony, Social Site #6

Witam, to już 6 tydzień rozwijania mojego projektu. W tym tygodniu wykonałem kolejny porządny kawałek pracy. Oprócz tego nauczyłem się 2 nowych technologii czyli AJAX i JQuery. Najgorsze jest to że nadal nie widzę końca swojej pracy.

Co udało się wykonać w tym tygodniu

Zależy kto pod jakim kątem oka spojrzy, ostatni tydzień to było kształtowanie, poprawianie tego co powstało kilka dni temu. Niestety nie wszystko działa tak jakbym chciał m.in lajkowanie postów, publikacja itp. Generalnie rzeczy związane z AJAXem.

Posty

Udało się stworzyć jeszcze nie w pełni działający system postów. Nie wygląda on jeszcze najlepiej, bo jeśli polubimy posta to musimy jak na razie odświeżyć przeglądarkę. Mechanizm lajkowania udał się nam na szczęście na jednej tabeli, z czego jestem bardzo zadowolony, bo na początku chciałem to zrobić na 3 tabelach czyli posty użytkowników, posty na grupach i posty stron. Zrobiłem przycisk Zobacz, gdzie możemy przeczytać tam komentarze oraz samemu napisać własny komentarz.

Grupy

Nie wygląda to jeszcze najlepiej wizualnie ale możemy tworzyć grupy. Miałem problem jak dodawać użytkowników do grup. Wybrałem rozwiązanie z checkboxami, zamiast z listy. Dodałem możliwość dodawania oraz usuwania użytkowników w grupie. Niestety nie dodałem jeszcze możliwości usuwania grup(tak samo jest z stronami), tym zajmę się na samym końcu.

Ciasteczka

Gdy pierwszy raz wchodzisz na moją stronę wyświetla ci się komunikat o tym że strona używa ciasteczek. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, lecz gdy będę miał trochę czasu to poprawię to. Głównym powodem że się zdecydowałem na to rozwiązanie był fakt że miałem problem z ustawieniem ciasteczka.

JQuery i AJAX

Bardzo się cieszę że w końcu ogarnąłem AJAXA, bo nie wiem które to już było moje podejście żeby to w końcu ogarnąć. Posłużyłem się darmowymi tutorialami na udemy.com. Był tam pokazany przykład jak użyć AJAXA z JQuery tworząc Message System. To rozwiązanie pomogło mi stworzyć czat w Social Site. Niestety nie wygląda on jeszcze najlepiej bo gdy wysyłamy wiadomość mamy to samo wyświetlone na ekranie co przed wysłaniem wiadomości. To jest jeszcze na pewno do poprawki.

Co z urządzeniami mobilnymi?

Wczoraj próbowałem stworzyć przy użyciu JQuery menu wysuwane z boku. Niestety próby nie wyszły zbyt rewelacyjnie, bo czat na mniejszych wyświetlaczach w ogóle nie działa. Natomiast żeby wysunął się panel trzeba kliknąć 2 razy. Gdy korzystamy na komputerze i powiększymy stronę otworzymy panel i zamkniemy to strona nie wygląda jeszcze najlepiej.

Czego się nauczyłem?

Podstaw AJAXa i JQuery. Tak naprawdę tylko AJAXa przerabiałem poradniki, JQuery przerabiałem małe podstawy jakieś 2 miesiące temu na kanale Samuraj Programowania. Chciałem zobaczyć czym jest JQuery i szczególnie teraz badzo mi się to spodobało. Ta sama funkcja zapisana w JQuery może być nawet o połowa krótsza niż w zwykłym JS. Tutaj przyświeca mi myśl jaka jest na głównej stronie JQuery „Write less do more”.

Co w następnym tygodniu

Skupię się na tym  co powiedzą mi ludzie pod moim wpisem na Forum Pasja Informatyki. Będę chciał poprawić błędy w kodzie. Skupię się na poprawie czatu i żeby strona wyglądała dobrze na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo planuję wykonać w końcu panel administratora gdzie będę mógł zarządzać stroną. Jeśli starczy mi czasu postaram się dodać także możliwość dodawania zdjęć oraz dodawania zdjęcia profilowego, bo to powinienem wykonać trochę wcześniej.

Kod Github: Zobacz

Comments ( 2 )

  1. ReplyFoxCode
    Powodzenia w projekcie :)
    • ReplyPatryk Filipiak
      dzięki, czasu coraz mniej a roboty jeszcze dużo

Dodaj komentarz