Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę dla Twojego projektu?

Chcę przybliżyć Tobie proces jak wybrać odpowiedniego wykonawcę dla twojego projektu strony wizytówki, bloga czy może bardziej zaawansowanego systemu CRM. Jakie czynniki są kluczowe dla klientów podczas realizacji witryny

Doświadczenie projektanta

Kiedyś każdy zaczynał od zera, nie każdy urodził się z portfolio wykonanych 100 witryn internetowych. Nie bój się zapytać designera o jego portfolio stron internetowych, ale też nie przekreślaj jego szans że nie podejmiesz z nim współpracy. Większość projektów tworzył on dla innych, nie dla siebie. Każdy powinien mieć projekt, pod którym powinien się podpisać.

Używane narzędzia

Ja w wielu projektach do realizacji strony używam Wordpressa, choć bardzo lubię kodować stronkę w HTML i PHP, bez używania jakiś zbędnych CMS-ów. Czasami szybciej jestem w stanie uzyskać pożądany efekt. Zapytaj się na jakim systemie będzie stać twoja witryna, czy to będzie Wordpress czy może autorski system.

Czas realizacji

Czas realizacji projektu jest zależny od wielu czynników m.in. komunikacja klient-wykonawca oraz ile osób jest zaangażowany w dany projekt. Im bardziej angażujesz się tym bardziej ułatwiasz pracę projektantowi. Jestem osobą kreatywną i doświadczoną w branży, czasami klient nie wie czego do końca chce, ale staram mu dać jakieś rozwiązanie, które być może rozwiąże jego problem.

Cena

Najważniejszy czynnik podjęcia współpracy z developerem stron internetowych. Piszę go specjalnie na samym końcu. Często dostaje pytanie "Ile kosztuje strona?". Niestety nie jestem jasnowidzem i nie potrafię czytać w myślach. To tak samo jakbym zapytał się ile kosztuje samochód. Nie wiesz jaki? czy jest on używany czy nówka sztuka z salonu, czy jest to Lamborgini, czy może Fiat. Podobna sytuacja jest ze stronami internetowymi. Nieważne czy korzystasz lub będziesz korzystał z moich usług czy kogoś innego. Najpierw opisz swój problem, co chcesz dokładnie umieścić na swojej stronie, a potem pytaj się dopiero o cenę. Wiele współprac nie udało mi się nawiązać przez głupi sposób porozumiewania się z drugą stroną. Kiedyś przyszedł do mnie chłopak, który chciał abym wykonał mu sklep internetowy, też do końca nie wiedział co ma być. Musiałem od niego wyciągać wiele informacji, abym mógł określ widełki projektu. On się nie zgodził, stwierdził że trochę za drogo. Nie uważam że moje projekty są wykonywane za duże ceny, jestem małą firmą, która nie wykonuje projektów za miliony monet. Potem pisałem z nim jeszcze i powiedział że jedna osoba wykona mu sklep internetowy za 100 zł. Do takiego pułapu ceny aż nie zejdę, bo nie jest to warte mojej pracy. Przedsiębiorco, freelancerze szanuj swój czas oraz swoją wartość i nie oddawaj go za darmo. Nie powinieneś do końca sugerować się najniższą ceną, a w wartość jaką może dostarczyć ci dany developer. Koszt powinien odgrywać drugorzędne znaczenie. Pierwszym czynnikiem powinna być dostarczona Tobie wartość.

Podsumowanie

Mam nadzieję że trochę zdobyłeś wiedzy w tym temacie. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą napisz do mnie wiadomość. Zachęcam także do przeczytania innych moich artykułów.  

Patryk Filipiak

Programista, Freelancer, Przedsiębiorca - Pomaga budować biznesy innym ludziom oraz próbuje z sił z własnymi produktami czy usługami.